Dni są długie, ale dekady krótkie
6 min read

Dni są długie, ale dekady krótkie

Oryginał, w języku angielskim, autorstwa Sama Altmana dostępny pod adresem https://blog.samaltman.com/the-days-are-long-but-the-decades-are-short.

W zeszłym tygodniu miałem 30 urodziny i przyjaciel zapytał mnie, czy w ciągu ostatnich dziesięciu lat doszedłem do jakichś mądrości życiowych, które warto byłoby przekazać innym. Publikuję ten tekst z pewnym wahaniem, ponieważ tego rodzaju zestawienia zwykle brzmią pusto, ale proszę - oto wygładzona wersja mojej odpowiedzi:

1) Nigdy nie umieszczaj rodziny, przyjaciół czy innych ważnych dla Ciebie osób nisko na Twojej liście priorytetów. Wybierz garstkę naprawdę bliskich przyjaciół przed setką znajomych. Nie trać kontaktu z dawnymi przyjaciółmi. Od czasu do czasu nie kładź się spać i do samego rana rozmawiaj z ludźmi. Rób imprezy.

2) Życie to nie próba generalna i gdy się skończy, najprawdopodobniej - to będzie naprawdę koniec. Spraw by się liczyło. Czasu jest bardzo mało i szybko upływa. Rób to, co sprawia Ci radość i daje spełnienie — i tak o niewielu ludziach pamięta się setki lat po ich śmierci. Nie rób rzeczy, które Cię nie cieszą (najczęściej dzieje się tak, kiedy to ktoś inny chce, żebyś coś zrobił). Nie marnuj czasu na utrzymywanie relacji z ludźmi, których nie lubisz i usuwaj ze swojego życia negatywne osoby. Negatywne nastawienie to coś naprawdę niedobrego. Nie pozwól sobie na szukanie wymówek, żeby nie robić czegoś, co chcesz robić.

3) Jak odnieść sukces: podejmij dobrą decyzję, co chcesz robić (to naprawdę najważniejsza sprawa i często ignorowana), skup się, uwierz w siebie (zwłaszcza kiedy inni mówią Ci, że nic z tego nie będzie), rozwijaj osobiste relacje z ludźmi, którzy mogą Ci pomóc, ucz się rozpoznawać utalentowane osoby i ciężko pracuj. Trudno jest zdecydować, czym się zająć, ponieważ trudno jest wymyślić coś oryginalnego.

4) Praca: trudno jest być dobrym w robieniu czegoś, co Cię nie obchodzi. Trudno też być całkowicie szczęśliwym/spełnionym w życiu, jeśli człowiek nie lubi swojej pracy. Pracuj bardzo ciężko — to zaskakujące, jak wiele osób będzie urażonych tym, że postanowiłeś ciężko pracować — ale nie aż tak ciężko, żeby ominęła Cię reszta twojego życia. Staraj się być najlepszy na świecie we wszystkim, co robisz zawodowo. Nawet jeśli okaże się że "to nie to", prawdopodobnie, z takim nastawieniem, skończysz i tak całkiem nieźle. Opracuj własny system produktywności — nie trać czasu przez brak organizacji, pracę w nieoptymalnych godzinach itp. Wybierając drogę zawodową, nie bój się podejmować ryzyka, zwłaszcza na początku. Większość ludzi wybiera sobie zawód w znacznej mierze przypadkowo — zastanów się na poważnie, co lubisz oraz jakie dziedziny dają perspektywy na sukces i spróbuj porozmawiać z ludźmi, którzy się nimi zajmują.

5) Pieniądze: jeśli nawet za pieniądze nie da się kupić szczęścia, to da się kupić wolność - a to ma ogromne znaczenie. Dodatkowo, brak pieniędzy jest bardzo stresujący. Prawie w każdym przypadku posiadanie wystarczającej ilości pieniędzy, żeby nie stresować się opłaceniem czynszu bardziej poprawi Twoje samopoczucie niż posiadanie wystarczającej ilości pieniędzy na zakup własnego samolotu. Zarabianie pieniędzy jest często fajniejsze niż ich wydawanie, chociaż osobiście nigdy nie żałowałem pieniędzy, które wydałem na przyjaciół, nowe doświadczenia, oszczędność czasu, podróże i sprawy, w które wierzę.

6) Więcej rozmawiaj z ludźmi. Czytaj więcej dłuższych tekstów, a mniej tweetów. Oglądaj mniej telewizji. Spędzaj mniej czasu w Internecie.

7) Nie marnuj czasu. Większość ludzi marnuje większość swojego czasu, zwłaszcza w biznesie.

8) Nie pozwól, żeby inni Tobą dyrygowali. Jak powiedział mi kiedyś Paul Graham: „Ludzie potrafią się zmieniać i stawać się godni podziwu, ale trudno przewidzieć, którzy”. (Jest duża różnica między byciem pewnym siebie a aroganckim. Oczywiście warto być tym pierwszym).

9) Miej dla siebie wyznaczone jasne cele: na każdy dzień, każdy rok i każdą dekadę.

10) Z drugiej strony - choć planowanie jest bardzo ważne - to jeśli nadarzy Ci się wielka okazja, skorzystaj z niej. Nie bój się zrobić czegoś troszkę lekkomyślnego. Jedną z korzyści płynących z ciężkiej pracy jest to, że przy okazji pojawiają się różne możliwości - ale cały czas to od Ciebie zależy, czy zechcesz z nich skorzystać.

11) Zrób wszystko, żeby otaczać się inteligentnymi, interesującymi i ambitnymi ludźmi. Pracuj dla nich i zatrudniaj ich (budowanie głębokich relacji z autentycznie wartościowymi ludźmi to tak naprawdę jeden z najbardziej satysfakcjonujących aspektów pracy). Staraj się spędzać czas z ludźmi, którzy albo są jednymi z najlepszych na świecie w tym, co robią, albo są niezwykle obiecujący, ale zupełnie nieznani. To faktycznie prawda, że człowiek staje się wypadkową ludzi, z którymi spędza najwięcej czasu.

12) Minimalizuj własne obciążenie poznawcze elementami rozpraszającymi uwagę, które tak naprawdę są zupełnie bez znaczenia. To naprawdę bardzo ważne, a większość ludzi wcale nie potrafi tego robić. Pozbądź się ze swojego życia rzeczy, które Cię rozpraszają. Opracuj sobie skuteczne sposoby, aby zapobiegać nawarstwianiu się bzdurnych rzeczy, których nie lubisz robić, a które zajmują Twoje cykle umysłowe - zwłaszcza w życiu zawodowym.

13) Utrzymuj swoje stałe wydatki osobiste na niskim poziomie. Już samo to da Ci wiele możliwości w życiu.

14) Lato jest najlepsze.

15) Nie zamartwiaj się. W życiu rzadko kiedy ryzyko jest tak duże, jak się wydaje. Większość ludzi wykazuje nadmierną niechęć do ryzyka, dlatego większość porad, jakich będą Ci udzielać, będzie nadmiernie przechylona w kierunku decyzji, które są zachowawcze.

16) Proś o to, czego chcesz.

17) Jeśli uważasz, że będziesz żałować, że czegoś nie zrobiłeś, to prawdopodobnie powinieneś to zrobić. Okropnie jest czegoś żałować, a większość ludzi o wiele częściej żałuje, że czegoś nie zrobili, niż że coś zrobili. W razie wątpliwości - pocałuj go/ją.

18) Ćwicz fizycznie. Dobrze jedz. Wysypiaj się. W miarę regularnie spędzaj pewien czas na łonie natury.

19) Ze wszystkich sił staraj się pomagać innym ludziom. Niewiele rzeczy w życiu przynosi taką satysfakcję. Bądź miły dla nieznajomych. Bądź miły, nawet jeśli nic od tego nie zależy.

20) Młodość to naprawdę wspaniała rzecz. Nie marnuj jej. Tak naprawdę to uważam, że kiedy ma się dwadzieścia lat, nie ma nic złego w przyjęciu postawy: „Dyscyplina finansowa jest okej, ale jeszcze nie teraz”. Nawet za wszystkie pieniądze tego świata nie odkupisz czasu, który straciłeś.

21) Częściej mów swoim rodzicom, że ich kochasz. Jak najczęściej ich odwiedzaj.

22) To też minie...

23) Bądź zachłanny na wiedzę. Ucz się non-stop.

24) Często rób nowe rzeczy. To naprawdę ważne. Robienie nowych rzeczy nie tylko daje wrażenie, że czas zwolnił, zwiększając poczucie szczęścia i sprawiając, że życie jest ciekawe, ale też zapobiega zaskorupieniu w utartych sposobach myślenia. Co roku staraj się zrobić coś wielkiego, nowego i ryzykownego w swoim życiu osobistym i zawodowym.

25) Pamiętasz, jak mocno kochałeś swoją dziewczynę/chłopaka, kiedy byłeś nastolatkiem? Kochaj ją/go równie mocno dziś. Pamiętasz, jak ekscytowałeś się różnymi rzeczami i cieszyłeś na nie, kiedy byłeś mały? Teraz też tak się ekscytuj się i ciesz.

26) Nie oszukuj ludzi i nie pal za sobą mostów. Starannie wybieraj bitwy, w które będziesz chciał się zaangażować.

27) Wybaczaj ludziom.

28) Nie goń za statusem. Status pozbawiony treści nie działa długo i nie daje poczucia spełnienia.

29) Większość rzeczy jest okej, jeśli korzysta się z nich umiarem. Prawie każda rzecz przestaje być okej, kiedy ktoś przesadza z ich ilością.

30) Niepokój egzystencjalny jest częścią życia. Pojawia się szczególnie wtedy, kiedy w naszym życiu dzieją się ważne rzeczy albo tuż po przełomowych momentach w karierze zawodowej. Wydaje się, że szczególnie mocno dotyka ludzi inteligentnych i ambitnych. Mam wrażenie, że niektórzy między innymi dlatego tak ciężko pracują - żeby nie musieć za dużo myśleć o tych sprawach. Nie ma nic złego jeśli tak właśnie się czujesz; nie jesteś sam.

31) Bądź wdzięczny i zachowuj dystans do problemów. Nie narzekaj za dużo. Nie okazuj niechęci innym dlatego, że odnieśli sukces (ale pamiętaj, że niektórzy ludzie nie będą mogli ścierpieć, że Ty odniosłeś sukces - naucz się to ignorować).

32) Więcej rób, mniej gadaj.

33) Mając wystarczająco dużo czasu, można dostosować się prawie do wszystkiego - zarówno do tego, co dobre, jak i tego, co złe. Ludzie są w tym nadzwyczajni.

34) Zanim zaczniesz działać, zastanów się przez kilka sekund. Jeśli jesteś wściekły - przez kilka minut.

35) Nie oceniaj innych zbyt pochopnie. Nigdy nie wiesz o nich wszystkiego i nie wiesz do końca, dlaczego coś zrobili albo nie zrobili. Bądź empatyczny.

36) Dni są długie, ale dekady krótkie.